Vapaa-aikalautakunta, kokous 22.4.2025

Esityslista on tarkastamaton

§ 12 Koivuniemen virkistysalueen kesä 2025

AurDno-2025-127

Valmistelija

  • Jaana Ranta-aho, jaana.ranta-aho@aura.fi

Perustelut

Kunnanhallitus päätti kokouksessaan 7.4.2025 §82 lähettää Koivuniemen virkistysalueen kesän 2025 toiminnan vapaa-aikalautakunnan valmisteltavaksi. Valtuusto on kokouksessaan 14.4.2025 §15 hyväksynyt kesätoiminnan järjestämiseksi 9000 euron lisämäärärahan. Lisämäärärahan tulee kattaa kaikki Koivuniemen kesän kulut.

Teknisen toimen vuoden 2025 talousarviossa ei ole varauduttu esimerkiksi lämmityskuluihin koko kesän osalta. Teknisen toimen budjetista hoidetaan Koivuniemen perusylläpitoon liittyviä kustannuksia, eikä sieltä näin ollen ole siirrettävissä varoja kesätoimintaan. Vapaa-aikalautakunnan talousarvio vuodelle 2025 on erittäin tiukka eikä sieltä ole siirrettävissä varoja esim. kustannuspaikkojen välillä. Siksi koko kesätoiminta on pystyttävä toteuttamaan valtuuston myöntämällä lisämäärärahalla. Kesän toiminta tuottaa kunnalle tuloja, mutta niitä ei voi suoraan laskea osaksi Koivuniemen kokonaiskuluja.

Kesän toiminnan määrittelemisen lisäksi tulee tarkastaa Koivuniemen hinnasto saunamaksujen ja rantamökin vuokrien osalta. Arvonlisäverokantaan tulleiden muutosten myötä majoitustoiminnan arvonlisävero on noussut 14 %:iin. Yleisösaunan pääsymaksuihin kohdistuu yleisen arvonlisäverokannan muutos, joka on 25,5 %.

Rantamökin vuokraus on mahdollista aloittaa lautakunnan päätöksen jälkeen, jolloin se olisi vuokrattavissa ajalla 1.6.-31.8.2025 sekä mahdollisesti myös syys- ja lokakuun ajan. Tarkoitus on myös jatkaa edelleen yhteistyötä telttamajoitusyrittäjän kanssa.

Ehdotukset toiminnan järjestämiseksi

1.         Kunnan järjestämä toiminta valtuuston myöntämällä lisämäärärahalla

Yleisösauna pidetään avoinna ajalla 16.6.-9.8.2025. Aukioloaikoja supistetaan siten, että saunaa lämmitetään neljänä päivänä viikossa keskiviikosta lauantaihin klo 15-21. Tämän mallin mukaisesti arvioidut kulut kesältä ovat seuraavat:

Aluehoitajan palkkakulut kahdeksalta viikolta sisältäen työnantajakulut, ilta- ja lauantailisät 4801,24 €

Sähkösaunan lämmityskulut + vesi

sähkö n. 400 € kuukaudessa, vesi yht. 200 €, yht. 600 €

Aineet, tarvikkeet ja tavarat (sis. polttopuut, saniteettitarvikkeet, pesuaineet, polttoaineet)

n. 700 €

Ostopalvelut (sukeltaja, veden laadunmittaus, siivous)

n. 1850 €

Yhteensä kulut 7951,24 €

Kuluarviot perustuvat edellisten vuosien kuluihin, joten niihin voi tulla kesän aikana muutoksia. Laskelmassa ei ole erikseen huomioitu yhdistysavustuksia, koska tämän mallin mukaisesti sauna olisi auki lauantaisin työntekijävetoisesti.

Lisäksi on tullut yhteydenottoja kuntalaisilta, jotka ovat valmiita tekemään osan viikosta talkoovoimin Koivuniemessä. Vapaaehtoisvoimin voisi olla mahdollista järjestää maanantai-tiistai sekä sunnuntai, jolloin palvelu olisi tarjolla koko kesän. Tämä vaihtoehto kuitenkin nostaa Koivuniemen kesän muita kustannuksia ja esimerkiksi sähkön ennakoitu kulu tuplaantuu. Yllä oleva laskelma mahdollistaa pienet muutokset aukioloaikoihin, koska se alittaa valtuuston myöntämän lisämäärärahan. Taloudellisin vaihtoehto tässä tilanteessa on järjestää Koivuniemen toiminta supistetusti kesän ajan.

2. Paikallisen yrittäjän tekemä tarjous Koivuniemen kesän järjestämisestä

Yleisösaunan lämmittäminen sekä rantamökin vuokrauksesta huolehtiminen kuutena päivänä viikossa.

8 viikkoa Henkilöstökulut 6500 € (alv 0 %)
6 viikkoa Henkilöstökulut 5000 € (alv 0 %)
Muut kulut Kunta huolehtisi muista kuluista lisämäärärahan puitteissa aiemmin lasketun mukaisesti (noin 3150 €).
Tulot Tulot jäävät kunnalle.

Yrittäjävetoisessa mallissa toimintaperiaate muuttuisi aiemmista kesistä siten, että henkilökunta ei olisi paikan päällä koko aikaa, kun saunaa lämmitetään. Näin toimitaan esimerkiksi naapurikuntien yleisösaunoissa. Yrittäjä sitoutuu Koivuniemen virkistysalueen markkinoinnin tehostamiseen sekä alueen kehittämiseen siltä osin kuin se kesäaikana on mahdollista. Toimintasuunnitelma on pykälän oheismateriaalina.

Koivuniemen kesätoiminnan tulot

Edellisen vuoden varauskalenterin perusteella rantamökkiä on varattu seuraavasti:

  Arkipäivä Viikonloppu Yhteensä
Kesäkuu 9 7 16
Heinäkuu 15 8 23
Elokuu 3 8 11
Syyskuu 7 7 14
Lokakuu 6 2 8
Yhteensä 40 32 72

Yleisösaunan kausikortteja on myyty kesäisin noin 100-120 kappaletta. Vuoden 2024 taksojen mukaisesti tuloja on tullut seuraavasti:

Rantamökin vuokra n. 3400 €
Yleisösaunan kausikortit n. 3850 €
Kertamaksut yms. n. 300 €

Vuoden 2024 taksat ovat pykälän liitteenä.

Päätösehdotus

Esittelijä

  • Jaana Ranta-aho, jaana.ranta-aho@aura.fi

Vapaa-aikalautakunta päättää

1. Koivuniemen virkistysalueen kesäajan toiminnasta lisämäärärahan mukaisesti sekä

2. tarkastaa ja päivittää Koivuniemen taksat ja käytänteet.